Itaalia keele nädal Maardu Gümnaasiumis

Maardu Gümnaasiumi itaalia keele ja kultuuri valikaine kursusel osalevad õpilased ja meie kutsutud külaline Lucya Passiatore

Maura Paglino

Itaalia keele ja kultuuri õpetaja

Maardu Gümnaasiumis tähistati suure rõõmuga itaalia keele nädalat, mida maailmas tähistatakse juba 24. korda. Selle aasta ametlik teema, mille valis Itaalia valitsus, oli „Itaalia keel ja raamat, raamaturidade vaheline maailm”. Selle teemaga tahetakse õpilasi ja õpetajaid kutsuda itaalia kirjandusmaailma avastama, mille kaudu levib itaalia keel ja kultuur. Ajal, mil raamatud läbivad digitaliseerimise väljakutseid ja nende tähendus meie ühiskonnas väheneb, tahame pöörata tähelepanu raamatutele, mis avavad ukse uute teadmisteni itaalia keele ja kultuuri kohta.

Itaalia keele nädalat alustasime Itaalia suursaadiku, Stefano Catani kirja ettelugemisega. Suursaadik väljendas Itaalia saatkonna toetust ja tunnustust meie koolile, tänades meie õpilasi ja õpetajaid pühendunud töö eest itaalia keele ja kultuuri edendamisel Eestis. Suursaadiku sõnum tuletas kõigile meelde meie töö olulisust, mis aitab elavana hoida itaalia keele ja kultuuri rikkust ka väljaspool Itaaliat.

Üritusel osales üks eriline külaline, Tallinna Ülikooli antropoloog ja teadlane Lucya Passiatore, kes pidas gümnaasiumiklassidele loengut pealkirjaga „Itaalia folkloorilugudest kaasaegse trükini”. Tema ettekanne viis õpilased põnevale teekonnale itaalia rahvatraditsioonidesse ja nende arengusse tänapäevani välja, et näidata, kuidas folkloor on lahutamatu osa Itaalia kultuurilisest identiteedist ning kuidas raamatud aitavad seda aaret säilitada ja edasi anda.

Pärast loengut esitlesid itaalia keele kursuste õpilased oma foto- ja kirjandusprojekti, mis põhineb Italo Calvino teosel „Nähtamatud linnad“. Õpilased tegid plakateid, mis olid inspireeritud I. Calvino kujutletavatest fantastilistest linnadest. Õpilased lugesid raamatust valitud tekste, andes edasi autori fantastilisi linnade kirjeldusi ja mõtisklusi linnadest.

Kirjanduse lugemine mängib olulist rolli keele omandamisel, pakkudes õpilastele rikkalikku ja elavat kultuurilist konteksti, mille kaudu on võimalik avastada uusi keelelisi väljendeid ja igat keelt paremini omandada.

Ürituse lõpuosas esitas õpetaja Darja Selivanova juhendamisel meie kooli koor kuulsa Giorgio Gaberi laulu „Com’è bella la città”, mille teema läheb kokku I. Calvino raamatuga „Nähtamatud linnad”.

Õpilaste esitatud projekti tegi eriliseks, et seda kiideti Rooma La Sapienza Ülikooli poolt, mis koostöös Tallinna Ülikooli keeleteaduskonnaga töötab aktiivselt I. Calvino teoste levitamise eesmärgil välismaal. See on oluline tunnustus meie õpilastele nende toreda töö ja pühendumuse eest itaalia keele ja kultuuri õppimisel.

Täname südamest kõiki, kes aitasid selle erilise päeva ja terve itaalia keele nädala teostamisele kaasa. Me täname Itaalia saatkonda toetuse eest ja professor Passiatoret, et ta meile külla tuli. Samuti täname Maardu Gümnaasiumi õpetajaid ja ennekõike õpilasi, kes oma õppetööga toovad Eestisse itaalia kultuuri.