Noored ja seksuaaltervis – kust küsida nõu?

Seksuaaltervisest rääkides tunnevad paljud noored ennast ebamugavalt või kohmetult. Põhjuseks on sõna „seks”, mis tekitab ühese seose seksuaalvahekorraga. Piinlikkust tundes kardetakse pöörduda vanemate poole, kuid mure ootab lahendamist ja nõuandjateks saavad tihti eakaaslased. Sõbrast „eksperdi“ soovitustel võivad aga olla kurvad tagajärjed. Kuidas saaksime toetada noori ja kuhu suunata nad seksuaaltervist puudutavate küsimustega?

„Sageli ei tunne noor end vanemaga seksuaalsusega seotud teemadel rääkides mugavalt. Samuti ei pruugi lapsevanem olla valmis nendel teemadel arutlema, see aga võib seksuaalsusest luua kuvandi kui millestki ebanormaalsest ja süvendada noore ebakindlust,“ märkis Seksuaaltervise Kliiniku naistearst ja noortenõustaja Mairi Kaha. Noortenõustaja sõnul on oluline, et noor saaks murele lahenduse turvalises keskkonnas, omas tempos ja just talle vastuvõetaval viisil.

Noortesõbralik nõustamine

Noortel on võimalik pöörduda noorte nõustamiskeskustesse, kus neile on loodud turvaline keskkond ja probleemidele aitavad lahendust leida oma ala spetsialistid. Noortenõustamine on tasuta mõlemast soost kuni 26-aastastele noortele.

Tegemist on arsti või ämmaemanda vastuvõtuga, kes on saanud spetsiaalse väljaõppe noortega tegelemiseks. „Kui tavavastuvõtul ei mõelda nii palju noore patsiendi sotsiaalsetele ja psühholoogilistele muredele, siis noortenõustamisel tuleb sellega kindlasti arvestada ja aidata leida lahendused ka mittemeditsiinilistele muredele,“ selgitas dr Kaha.

Noortel on muresid seinast seina ja spetsialistidel tuleb vastata ka küsimustele, mis ei pruugi puudutada nende erialavaldkonda. „Võib öelda, et noortenõustaja töö, olgu nõustajaks arst, ämmaemand või õde, on ka haridustöö. Vastuvõtul anname teavet ja võib eeldada, et noor jagab seda infot hiljem ka oma eakaaslastele. Lisaks aitab nõustamise hariduslik pool noorel tulevikus enda tervisekäitumist paremini analüüsida ja õigeid otsuseid langetada.“

Mis vaevab noorte südant?

Ajad muutuvad, kuid noorte nõustamiskeskusesse pöördumise põhjused on jäänud samaks. Väga suur osa pöördumistest on seotud sooviga testida end sugulisel teel levivate haiguste esinemise suhtes. Tütarlapsed pöörduvad enamasti sooviga saada informatsiooni menstruatsioonitsükli ja erinevate rasestumisvastaste vahendite kohta, et teha enda jaoks parim valik. „Noored on muutunud väga teadlikuks ja praegu ei ole hormonaalsetest rasestumisvastastest vahenditest loobumise põhjus enam nii sageli mõni müüt, vaid teadlik valik ja soov kasutada mittehormonaalset vahendit,“ selgitas naistearst.

Samuti pöörduvad nii neiud kui ka noormehed küsimustega, mis puudutavad keha arengulisi muutusi: noored tahavad veenduda, et kõik on korras. Noortenõustaja sõnul on aeg-ajalt pöördumiste põhjus ka meedia loodud kuvand sellest, milline inimene peaks välja nägema ja kuidas käituma.

Seksuaaltervise kliiniku peamised külastajad on üle 20-aastased noored. „Paljud pöörduvad, kui on saanud 26, isegi kui nad on hiljuti arsti juures käinud ja otsest tervisemuret või -küsimust ei ole. Neil tekib tunne, et nüüd lõpeb noortenõustamise aeg ära ja pärast ei ole enam võimalik tasuta arstile pöörduda,“ rääkis dr Kaha.

Kui peamiselt tulevad nõustamisele tütarlapsed, siis aastatega on kasvanud ka noormeeste pöördumiste arv, mis näitab, et noormehed hoolivad oma tervisest aina rohkem. „Kui alustada tervise eest hoolitsemisega juba noores eas, võib eeldada, et mees võtab ka täiskasvanuna vastutuse oma tervise ja seksuaalkäitumise eest,“ märkis noortenõustaja.

Anonüümne veebinõustamine

Noored, kes peavad seksuaaltervist puudutavate küsimuste korral nõu küsimist liiga piinlikuks või puudub võimalus või vajadus kohe vastuvõtule minna, saavad abi veebikeskkonnast seksuaaltervis.ee. Veebikeskkonna rubriikidest leiab tõenduspõhist informatsiooni väga mitmel teemal ja see on hea võimalus ka täiskasvanule info ammutamiseks, et seda lapsega jagada või ta otse info juurde suunata.

Kui aga noor oma küsimusele vastust ei leia, on tal võimalik küsida veebikeskkonnast tasuta ja anonüümselt nõu. Tema personaalsele küsimusele vastatakse hiljemalt 72 tunni jooksul. „Seksuaaltervis.ee lehel avaneb „Küsi nõu“ keskkonnas pop-up väli, kuhu saab kirjutada oma küsimuse. Lisaks küsimusele on oluline sisestada korrektne e-posti aadress, et vastus jõuaks küsijani. Veebinõustamise moderaator loeb küsimuse läbi ja suunab vastamiseks vastava ala spetsialistile. Kui vastus on sisestatud, vaatab moderaator vastuse üle, kinnitab selle ja süsteem genereerib unikaalse lingi vastusega, mis jõuab küsija e-postkasti,“ selgitas seksuaaltervis.ee projektijuht Kerli Hannus veebinõustamise korraldust.

Noorte küsimustele vastavad veebikeskkonnas ligi 30 spetsialisti, näiteks naiste- ja meestearstid, ämmaemandad, psühholoogid, sotsiaaltöötajad, seksuoloogid ja üldarstid. Kõik oma ala asjatundjad on osalenud aastate jooksul Eesti Seksuaaltervise Liidu korraldatud koolitustel, et pakkuda noortesõbralikku nõustamisteenust.

Terviseteadlikum põlvkond

Varasemaga võrreldes on noored muutunud palju teadlikumaks ning pöörduvad nõustamisele ja kontrolli kiiremini ja ilma hirmuta. Noortenõustaja märkis, et seksuaaltervisega seotud otsuste tegemine on üha rohkem muutunud paarisuhte osaks, oma muresid julgetakse teineteisega jagada ja koos lahendusi otsida.

Nõu ja abi saamiseks julgetakse pöörduda noorte nõustamiskeskustesse, sest tekkinud on usaldus. Noored ei pea tundma muret ja häbenema oma küsimusi või pöördumise põhjust. Nad teavad, et nendega ei riielda, neid ei arvustata ja ei mõisteta hukka. „Elus võib kõike ette tulla ja vähesest elukogemusest tingituna on just noored altimad riskantselt käituma. Vähemaks jääb aga riskikäitumise taga peituvat teadmatust ja oskamatust põhjuseid ning tagajärgi kokku viia,“ märkis dr Kaha.

Noortenõustamine on ravikindlustatud ja ravikindlustamata kuni 26-aastastele mõlemast soost noortele TASUTA. Noorte nõustamiskeskused ja -kabinetid paiknevad üle Eesti. Rohkem infot: https://seksuaaltervis.ee.

Noorte nõustamiskabinetid Harjumaal

  Raviasutus  TegevuskohtBroneeri aeg telefonil
  ConfidoTallinn, Veerenni 51, 5. korrus    Tallinn, Paldiski mnt 102 (Rocca al Mare Confido Kiirkliinik)1330 629 9277
Ida-Tallinna KeskhaiglaTallinn, Hariduse 6666 1900
Lääne-Tallinna KeskhaiglaTallinn, Sõle 23626 1314
  MedicumTallinn, Punane 61 Tallinn, Uus-Sadama 21605 0601 881 1300
MedisfäärTallinn, Tuukri 58653 0133
  Seksuaaltervise Kliinik  Tallinn, Peterburi tee 2 (T1 Keskuse 3. korrus)666 5123 512 2388

Ave Jüriöö

Tervisekassa tervisedenduse spetsialist