Assaku lasteaia külaliste vastuvõtt
Olga Naydenova
Lasteaia Rukkilill direktor
Aprillist sai meie lasteaias kuu, mis oli täis soojust, loovust ja tõelist sõprust. Kaks eredat sündmust – projekt „Sõpruse keel“ ja festival „Värvilised unistused“ – näitasid, kui kergesti lapsed ühise keele leiavad ja kuidas kunst südameid ühendab. Üks projekt aitas luua sild kultuuride vahel, teine kinkis lastele lava, kus nende unistused ühiselt kõlasid. Kuid mõlemal puhul polnud peamine mitte sõna, tants ega laul iseenesest, vaid see, mis nende taga seisab: siirus, suhtlemisrõõm ja kindlustunne, et maailmas on ruumi sõpruseks.
Kutsun teid lühikesele teekonnale läbi nende kahe imelise sündmuse – soojendagu nende valgus ka teid!
Projekt „Sõpruse keel“ aitab luua sildu laste vahel
Kogu meie lasteaia kollektiivi nimel tahan rõõmuga rääkida meie aprillikuu projektist „Sõpruse keel“, millest sai suursündmus nii laste, õpetajate kui ka vanemate jaoks. See projekt sündis siirast soovist luua meie lastele elav ja soe keelekeskkond, kus nad saavad mitte ainult õppida, vaid ka tõeliselt sõpru leida – hoolimata keele-, kultuuri- ja traditsioonide erinevustest.
Aprillis algas koostöö projekti „Sõpruse keel“ raames. 22. aprillil võttis lasteaed Rukkilill külalislahkelt vastu väikeseid külalisi Kolga lasteaiast. Meie kasvandikud veetsid omakorda mitu unustamatut tundi eakaaslaste seltsis Kolga lasteaias. 28. aprillil toimus eredatest emotsioonidest tulvil kohtumine Assaku lasteaia lastega.
Tuleb märkida, et meie lapsed osalesid vabalt ja enesekindlalt eesti õppekeelega lasteaia õppetegevuses. Tundides osaleti huviga, mängiti ja suheldi uute sõpradega ilma keele- või kultuuribarjääri tundmata. See kinnitas selgelt, et meie õpilased on hästi ette valmistatud ning meie õpetajad oma töös väga professionaalsed. Just tänu nende igapäevasele tööle, tähelepanelikkusele iga lapse suhtes ja läbimõeldud õpetamisviisile said lapsed uues keskkonnas näidata end aktiivsete, uudishimulike ja avatud isiksustena.
Haridusprojektist „Sõpruse keel“ on saanud midagi enamat kui lihtsalt haridusalgatus. See on elav ja siiras samm vastastikuse mõistmise suunas. Kogemus kinnitas veelkord, et lapsed leiavad kiiresti ühise keele – vahel isegi sõnadeta, lihtsalt mängu kaudu või naeratuse abil. Just selles seisnebki Rukkilille lasteaia korraldatud projekti väärtus.
Projekti ette valmistades püüdsime luua õhkkonna, kus iga laps tunneks end turvaliselt, oleks ära kuulatud ja aktsepteeritud. Lapsed said väärtusliku võimaluse suhelda eakaaslastega ja rakendada oma keeleoskusi elavas ja loomulikus suhtluses. Meie valitud meetod sai ülioluliseks reaalse keelekeskkonna loomisel, kus iga laps tunneb end kindlalt ja on huvitatud keele õppimisest suhtluse kaudu.
Meie projekti toetasid Maardu linnapea Aurika Sin-Kerra ja riigikogu liige Vladimir Arhipov.
Külalisi vastu võttes tutvustasid nad Maardut ning arutasid edasise koostöö võimalusi Assaku lasteaia direktoriga.
Olen meie laste üle uhke – nad on nii avatud, uudishimulikud ja sõbralikud. Olen uhke meie õpetajate üle, kes võtsid projekti elluviimist südamega. Ja loomulikult tänan lapsevanemaid toetuse ja usu eest sellesse, et keel ei ole barjäär, vaid võimalus, mis kahtlemata avab meie kasvandikele tulevikus uusi väljavaateid.
Projekt „Sõpruse keel“ jätkub. Oleme kindlad, et täna tehtud väikestest sammudest saab homme suurem teekond – teekond vastastikuse mõistmise ja tõelise sõpruse poole.
Laulu- ja tantsufestival „Värvilised unistused“ – kultuuri, sõpruse ja unistuste pidu
Maardu linn võõrustas juba kolmandat korda säravat ja südamlikku laulu- ja tantsufestivali „Värvilised unistused“ – sündmust, mis ühendab lapsi, inspireerib neid unistama ja võimaldab olla osa kultuuri ilust.
See festival ei olnud mitte ainult laste loovuse demonstratsioon, vaid ka tõeline teekond muusika ja tantsu maailma, kus traditsioonid on läbi põimunud unistustega. Festivalil osalesid lapsed Kolga, Loo ja Maardu lasteaedadest, iga rühm esitas oma kordumatu etteaste. Tantsu ja laulu kaudu avastasid lapsed enda jaoks muusika ja loovuse rikkaliku ja mitmekesise maailma, õppisid tundeid väljendama, üksteist sõnadeta mõistma ning koos liikumisest rõõmu tundma. Festivalist sai tõeline sõpruse ja ühtsuse sümbol. Laste südamed avanesid üksteisele ning lava muutus siiraste naeratuste, sooja toetuse ja kõlavate aplauside paigaks.
Eriti meeldejääv oli meie lasteaia laste etteaste – liigutav tants Valeria Ergardti juhendamisel köitis publikut oma siiruse ja emotsionaalsusega. Numbri eredaks aktsendiks olid lindid, mis lõppakordina muutusid õrnaks rukkililleks. Sellest kujundist sai tõeline festivali pärl, mis kutsus paljudel vaatajatel esile rõõmu- ja uhkusepisaraid.
Eriliseks auks oli külalisartisti Uku Suviste osalus, kes esitas festivalil oma laule ja toetas meie väikeseid artiste. Uku Suviste, Yollikute ja kõigi festivalil osalejate esitatud lõpulaul kujunes festivali kulminatsiooniks – liigutav, ühendav ja tõeliselt maagiline.
„Värvilised unistused“ on enamat kui lihtsalt kontsert. See on elav lugu muusikast, traditsioonidest, tantsust ja sõprusest, jutustatud laste häälte ja liikumise kaudu. See on ruum, kus kultuur ärkab iga sammuga, heli ja pilguga ellu.
Avaldame tänu meie sponsorile Anvol OÜ-le, kes on meie üritust juba mitu aastat kingitustega toetanud; Erika Tiganikule – organiseerimise ja abi eest ühes vabatahtlike, Maardu Gümnaasiumi õpilastega.
Oleme uhked, et sellest festivalist on saanud traditsioon, mida igal aastal pikisilmi oodatakse. Tänan kõiki, kes osalesid, toetasid ja inspireerisid! Kohtumiseni järgmisel „Värviliste unistuste“ festivalil! Olgu teie unistused helged ja sõprus tugev!

Uku Suviste, Yollikute ja kõigi festivalil osalejate esitatud lõpulaul kujunes festivali kulminatsiooniks – liigutav, ühendav ja tõeliselt maagiline