Anastassia Aktšurina
Maardu Linnavalitsuse jäätmespetsialist
Algab talgute, korterite ja suvilate suurpuhastuste hooaeg. Pärast põhjalikku koristust võib tunduda, et kõige lihtsam viis vanadest asjadest lahti saamiseks on visata kõik segamini segaolmeprügi konteinerisse, kuid tegelikult nii teha ei tohi.
Tuletame meelde, et Maardus on olemas tõhusad lahendused jäätmete käitlemiseks — jäätmeid tuleb võimalikult hoolikalt sorteerida ja tegutseda järgmiselt:
Puhtad ja terved riided, jalanõud, tekstiil, mänguasjad ja aksessuaarid (näiteks mütsid, kotid, vööd) tuleks viia Humana riidekonteineritesse aadressidel Nurga 3 ja Keemikute 41. Ettevõte annab kogutud riideesemetele teise elu, edastades need partnerorganisatsioonidele või müües Humana kauplustes. Väike osa läheb ümbertöötlemiseks.
Kandmiseks mittesobivad riided, jalanõud, aksessuaarid ja mänguasjad tuleb viia Muuga Jäätmejaama. Siiski tuleb meeles pidada, et sinna ei kuulu: õlised, niisked, märjad, tugeva lõhnaga, hallitanud, kopitanud, koitanud või värviga määrdunud riided ja hügieeniga seotud kasutatud riided, nt aluspesu, sukapüksid, sokid. Sellised esemed tuleb visata segaolmeprügi konteinerisse, keemiaga määrdunud riided aga viia ohtlike jäätmete kogumispunkti.
Väikesed elektriseadmed, mille mõõdud ei ületa 25 cm, ning lambipirnid ja patareid võib tasuta ära anda Maxima kaupluses. Suuremad komplektsed seadmed tuleb viia Muuga Jäätmejaama.
Rehvid saab viia Pärli Keskuse lähedal olevasse konteinerisse või samuti tasuta üle anda Muuga Jäätmejaama kuni 4 rehvi korraga.
Ravimid saab tasuta ära anda apteekides ja ohtlike jäätmete kogumispunktides. Tühjad klaaspudelid visatakse klaasikonteinerisse, plastikust ja paberist karbid vastavatesse pakendikonteineritesse.
Lehti ja muid aia- ja haljastusjäätmeid põletada ei tohi, need tuleb viia Muuga Jäätmejaama (võetakse vastu tasuta kuni 0,6 m3). Kodus tohib põletada ainult oksi ning töötlemata (värvimata, lakkimata, immutamata) puitmaterjale.
Ehitusjäätmed ja anumad värvide, õlide ja teiste kemikaalidega tuleb viia ainult Muuga Jäätmejaama.
Järgides neid lihtsaid soovitusi, saame tuua suurt kasu keskkonnale, sest vanad esemed või nende materjalid taaskasutatakse ning need ei satu prügilasse, loodusesse ega teeservadele.
Patareides sisalduvad raskmetallid saastavad loodusesse, sattudes mulda ja põhjavett, sama kehtib ka kodukeemia ja ravimite kohta. Nende jäätmetega käitlemisel tuleb olla eriti tähelepanelik, sest isegi nende sattumine segaolmejäätmete hulka on keskkonnale ohtlik.
Väga oluline on olla vastutustundlik jäätmete kätlemisel, eks meie eesmärk on säästa loodust, ressursse ja kaitsta inimeste tervist. Hoiame oma kodud ja krundid puhtana, tehes seda loodust säästval viisil ja oma naabreid häirimata!