Mare Oder
Terviseameti mürgistusteabekeskuse juht
Kemikaalid aitavad meil saavutada puhtust kodus. Et koristustuhinas säiliks perel hea tervis, on oluline teadvustada võimalikke ohte ja ennetada õnnetusi.
Igal aastal registreeritakse mürgistusinfoliinil ligi 1500 kemikaalidega seotud õnnetusjuhtumit, neist enam kui 400 juhul on kannatanu kokku puutunud tugevalt söövitava kemikaaliga. Üle 150 juhtumi aastas on tingitud kemikaali ümbervalamisest käepärasesse pudelisse või anumasse, millel puudub märgistus. Õnnetusi põhjustab ka kemikaalide kokkusegamine või kasutamine selleks mitte ettenähtud viisil.
Kemikaali on kõige turvalisem hoiustada originaalpakendis, kus on võimalik tutvuda kasutusjuhendi ja lihtsate hoiatusmärgistustega. Lisaks on originaalpakend spetsiaalselt kemikaali säilitamiseks välja töötatud – kindel kuju, materjal ja turvaline kinnitusviis. Ent tasub meeles pidada, et turvakorgiga pudelid ei ole alati lapsekindlad. Seega on kodukeemia koht lukustatud kapis.
30% äädikhape on söövitav kemikaal
Tihti leidub 30% äädikhappe lahust köögikapis, kuid ka selle koht on lukustatud kemikaalikapis. Äädika joomine põhjustab tõsiseid söövitusi ja haiglas jälgimist vajavad kõik, kes on joonud üle 10% kangusega äädikhapet. Seetõttu on mõistlik osta koju lahjemat äädikalahust, mis tekitab õnnetuse korral vaid mööduva limaskesta ärrituse.
Äädikhappe lahust satutakse jooma näiteks kurkide marineerimisel või šašlõki valmistamisel. Klaas äädikaga asetatakse köögilauale ning hiljem juuakse kemikaal ekslikult sisse, pidades äädikaklaasi veeklaasiks. Mürgistusi juhtub ka siis, kui süldile valatakse 30%-list äädikhapet. Samuti kui unustatakse, et veekeedukannu on katlakivieemalduse eesmärgil valatud äädikat ning sellest lahusest valmistatakse endale hiljem teed. Õnnetuse ennetamiseks tuleb katlakivitöötluses olev kann selgelt ja nähtavalt märgistada.
Salvesta number 16662
Mürgistuse või selle kahtluse korral ära jää ootama sümptomite ilmnemist, vaid helista kohe mürgistusinfoliinile 16662.
Allaneelatud kemikaali lahjendamiseks anna kannatanule väikeste lonksudena gaasita vett. Kindlasti ei tohi kutsuda esile oksendamist, sest nii söövitab kemikaal uuesti söögitoru. Kui mürgine aine on sattunud nahale või silma, loputa piirkond rohke jaheda veega vähemalt 15 minutit.