Reis muuseumimaailma

Foto meenutamaks kohtumist kunstiteadlase Natalja Sinelnikovaga

Olga Haak

Maardu Kunstide Kooli kunstiosakonna õpetaja

Veebruaris külastas Maardu Kunstide Kooli külaline Iisraelist – kunstiteadlane, muuseumitöötaja, ekspert, arvukate kunstiteemaliste raamatute ja artiklite autor Natalja Sinelnikova. Meie õpilastel, õpetajatel ja kooli külalistel oli õnn kuulata kaht huvitavat muuseumiteemalist loengut ning vestelda ka lugupeetud kunstivaldkonna asjatundjaga.

Esimene loeng „Mis on muuseum?“ oli pühendatud maailma suurimate muuseumite ülevaatele ja nende tekkimise ajaloole. Kes võiks muuseumi tegelikust elust rohkem teada kui muuseumitöötaja? Natalja Sinelnikova rääkis meile muuseumite elust. Sellest, kuidas muuseum on elav organism, mille sees keeb elu. Huvitav oli teada saada, et muuseumid, nagu inimesedki, sünnivad ja surevad, kannatavad sõdade ja kõikvõimalike kataklüsmide käes. Samuti on maalid nagu elusolendid, mis kogevad külma, vajavad armastust, hoolt ja isegi ravi.

Teine kohtumine oli pühendatud Dresdeni kunstigaleriile, kus Natalja Sinelnikoval oli võimalus teha teadustööd ja viia läbi ekskursioone. Oma eriala tundva ja armastava inimese kuulamine on tõeline nauding, eriti kui see puudutab kunsti. Samal õhtul tutvusime maailma ühe tuntuima kunstiesemete kollektsiooniga. Dresdeni kunstigalerii kollektsiooni kogusid Saksamaa valitsejad ja täna sisaldab see kuulsaimate meistrite šedöövreid: Raphael ja Tizian, Dürer ja Cranach, Rubens ja Velázquez, Rembrandt ja Vermeer. Loengul viibijad tegid ringkäigu galerii saalides ja õppisid tundma meistriteoste ajalugu.

Meie kohtumiste muusikaline tipphetk oli Kunstide Kooli õpetajate Jekaterina Semenova ja Vladimir Ossadtši esinemine. Pärast loengut jätkus suhtlus vabas õhkkonnas. Natalja vastas meie külaliste küsimustele ja sai kuulda siiraid tänusõnu. Loodame väga, et meie koostöö jätkub ja kuuleme Natalja Sinelnikovalt veel palju huvitavat kunsti kohta.

Nagu me teame, sisaldavad kunstimuuseumid üle maailma parimat, milleks inimene võimeline on. Muuseumi nägemiseks pole aga vaja reisida kaugetesse riikidesse. Eestis on suurepäraseid muuseume ja meil on väga hea meel, et pärast Natalja Sinelnikova inspireerivaid loenguid külastavad lapsed ja täiskasvanud kohalikke muuseume.

Uute kohtumisteni!