JJ-Street Tantsukooli kaks võistluspaari Tauri Vosman ja Annely Kõrvel (vasakult) ning Janeli Kunnberg ja Ekaterina Mašina suutsid tihedas konkurentsis saavutada II koha
Lenel Karu
JJ-Street Tantsukool on Maardus juba 11 aastat tänavatantsu etendanud ning viimased 5 hooaega on siin piirkonnas tantsimisega noorte seas rõõmu loonud treener Annely Kõrvel, kes viimastel kuudel on jäänud silma ka rahvusvahelisel areenil. Novembris külastas ta koos kohalike noortega kaht tippvõistlust ning tõi koju tugeva teise koha.
Võit pole alati esmatähtis
Annely Kõrvel teeb tihedat koostööd Eesti Tänavatantsijate Liiduga, tänu millele on tal õnnestunud noortega rahvusvahelistel suurvõistlusel hõlpsamalt ja soodsamalt käia.
„See organisatsioon reaalselt seisab Eesti tänavatantsu edendamise eest ning need võistlusreisid on vaid üks näide sellest, kuidas eestlaste ühine kommuun rahvusvahelises konkurentsis aina enam tuntust kogub. Välisreisid ei ole odavad ning nii mõnelegi noorele ei oleks üksi minnes sellised kulud mõeldavad, kuid tänu Eesti Tänavatantsijate Liidule on tingimused soodsamad ja päeva lõpuks on vähem asju, mille pärast ka lapsevanemad muretsema peaksid. Ja olgem ausad, see on hoopis teine tunne kui võistled võõras keskkonnas nii, et su kõrval on omad inimesed, kes sulle kaasa elavad,” nentis Annely Kõrvel.
Kui oktoobris tuli Annely tagasi Pariisi Battle Bad võistluselt, kus võistles kokku mitusada tantsijat nii Popping 1vs1 kui Hip-Hop 1vs1 kategoorias, siis juba novembri alguses sõitis ta koos Maardust pärit tantsija Milena Filjokiga võistlema Rootsi, Põhjamaade suurimale tänavatantsuvõistlusele nimega Hip-Hop Weekend. Võistlusele tuli JJ-Street Tantsukoolist kaasa veel üle 20 tantsija ja treeneri.
“See sündmus tõi kokku väga palju meie ala talente ning andis unustamatu kogemuse. Võistlus kestis mitu päeva ja oli tohutult teistmoodi, ühendades omavahel põneva programmi, hea muusika ja inspireerivaid etendusi,” kirjeldas Milena Filjok.
Kõrvel pani end proovile hiphopi ja poppingu stiilides, Milena Filjok võttis osa hiphop žanrist. Muuhulgas oli tegemist paarides võistlemisega, mis tegi kogemuse tunduvalt lõbusamaks, aga ka väljakutsuvamaks. Maardu treener pääses Popping 2vs2 kategoorias parima kaheksa artisti sekka ning seda koos oma tantsupartneri Tauri Vosmaniga.
„Minu selge eesmärk oli pääseda vähemalt parima kaheksa hulka ning seda õnnestus ka saavutada, mis tegi palju rõõmu. Milena võistles esmakordselt nii tugeva tasemega võistlusel ja tegi suurepärase etteaste, hoolimata sellest, et ta edasi ei pääsenud. Miski ei vähendanud aga tema entusiasmi, vaid vastupidi – ta sai erilise kogemuse ja õppis palju. Tantsuvõistlustel ei ole alati tähtis üksnes auhind. Kõige olulisem on, et igast esinemisest õpiksime midagi väärtuslikku ja iga uus etteaste läheks paremini kui eelmine. Tundsime kohapeal väga palju toetust, Rootsi tänavatantsukommuun võttis kõiki väga soojalt vastu,” nentis Kõrvel.
Koostöö viib sihile
Maardu tantsija Filjoki sõnul olid Rootsi tulnud osalejad ümbritsetud nii rikkaliku tänavakultuuriga kui positiivsete inimestega, mis omakorda inspireeris. „On imeline näha, kuidas tantsuvõistlused ühendavad erinevaid inimesi, rahvuseid ja rasse, luues kogukonna, kus kõiki julgustatakse ja sallitakse,” tõdes Filjok.
Äsja tulid Kõrvel ja Filjok tagasi aga Leedu rahvusvaheliselt võistluselt Urban Essentials. Vaatajana oli neil kaasas veel üks Maardu noor – Alissa Panfilov. Ka sinna võttis Kõrvel kaasa ligi 20 õpilast eri Eesti linnadest ning Eesti Tänavatantsijate Liit viis ühisele väljasõidule lausa üle 80 liikme.
„Oleks te vaid näinud, kuidas reageerisid nii suurele eestlaste osavõtule sealsed võistluse korraldajad, aga ka teiste riikide tantsijad ja treenerid. Me saime suure lugupidamise osaliseks, et oleme nii aktiivsed, toetavad ning ühtsed. Ja õnneks oli põhjust minna, sest eestlased olid kahe kategooria finaalides,” selgitas Kõrvel.
Ta jõudis Leedus Funk Styles 2vs2 kategoorias finaali ning saavutas koos tantsupartneri Tauri Vosmaniga uhke teise koha. „Muljed on suurepärased, sest meie eesmärk oli pääseda nelja parima hulka, kuid meil läks veelgi paremini. Olin selle üle väga rõõmus, sest andsime endast parima. Esimest korda tundsin, et nii tugevas finaalis olid meil võitmiseks võimalused olemas. Ma uskusin meisse ning seda usku aitas distantsilt suurendada meie treener Joel Juht, kes oli küll Eestis, aga suutis palju nippe jagada. Treener on esmatähtis iga tantsija teekonnal. Ja muidugi eestlaste toetus andis kohapeal palju juurde,” rääkis Kõrvel.
Filjok jäi Leedus enda etteastega üsna rahule. „Aga ma tean, et alati saab paremini. Nüüd lähen tagasi trenni tegema, et järgmisel aastal olla välismaa võistlusel kaheksa parima seas,” tõdes ta. Filjok oli oma treeneri saavutuse üle samuti väga õnnelik. „Olin väga rõõmus ja samal ajal ka närvis kui Annely sai finaali. Olen aru saanud, et olen väga uhke ja tänulik, et just tema on minu treener,” kinnitas Maardu JJ-Street Tantsukooli kasvandik.
Kõrveli sõnul on Eesti mõnes mõttes justkui konnatiik, kus sarnast ühtsust ja toetust alati ei kohta, sest igaüks ajab oma rida. „Minul oli suur rõõm näha, kuidas JJ-Street Tantsukooli tantsijad arenevad. Me ootame ka Maardus oma ridadesse endiselt uusi liikmeid, kes saaksid tulevikus samasugustest kogemustest osa,” kinnitas Kõrvel.
Filjoki hinnangul aitab rahvusvahelistel võistlusel käimine näha taset, mis on maailmas tavapärane ning annab juurde motivatsiooni, uusi eesmärke ja teadmisi. „Tänu sellele näevad ka teised tantsijad, mida Eestis tehakse, milline tase ja tantsijad meil on,” rääkis ta.
Maardu grupis loodetakse näha peagi uusi nägusid. „Noored saavad õppida nii hiphopi kui vogue stiile. Trennis saab leida endale uusi sõpru, areneda füüsiliselt tugevamaks, võtta osa erinevatest sündmustest nii Maardus kui kaugemal ning muidugi õppida tänavatantsu kultuuri,” selgitas Filjok.
Kohaliku treeneri sõnul on JJ-Street Tantsukooli Maardu filiaali tänavatantsuga tegelema oodatud igas vanuses huvilised, seejuures varasemast kogemusest ega tasemest ei sõltu midagi. „Kes tahab õppida tantsu, saab seda omas tempos teha. Kes aga soovib ennast keerulisemates elementides proovile panna, leiab saalist ka piisavalt väljakutseid,” kinnitas Kõrvel.
Treeningutel keskendutakse nii tänavatantsu baaselementidele, füüsilisele vormile ja vastupidavusele, musikaalsusele ning ka mitmetele teistele vajalikele tantsija oskustele.
Annely Kõrvel ootab Maardu trennidega liituma kõiki huvilisi, olenemata eelnevast kogemusest