Keeleränded Maardu Gümnaasiumis

VeniVidiVici esindaja rääkimas õpilasvahetusest

Maardu Gümnaasiumis on oluliseks märksõnaks keeleränded. Seoses eestikeelsele õppele üleminekuga on tähtis laiendada võimalusi eesti keele õppeks. Õpilasvahetusprogramm VeniVidiVici aitab arendada suhtlemisjulgust ja ületada keelebarjääri eesti keeles suhtlemisel. See programm aitab oluliselt sujuvamalt minna Maardu Gümnaasiumi õpilastel üle eestikeelsele haridusele, millest käis rääkimas VeniVidiVici esindaja. Täpsemalt on tegemist Eesti-sisese õpilasvahetusprogrammiga, kus saavad osaleda 7.-12. klasside noored. Õpilasvahetus kestab vastavalt õpilase soovile üks, kaks või neli nädalat. Kõik, kes osalevad neljanädalases õpilasvahetuses, saavad taotleda stipendiumit.

VeniVidiVici õpilasvahetuse missiooniks on oma tegevuste kaudu avardada Eesti koolinoorte silmaringi ning muuta neid julgemaks ja enesekindlamaks. Sellega antakse panus eesti ja vene emakeelega noorte sõprussuhete ja ühtsustunde loomisesse. Meie koolist lähevad varsti mitu õpilast eestikeelsetesse koolidesse keelerännetele. Igal aastal osaleb õpilasvahetustes vähemalt 300 koolinoort ja nendest keelepraktikas osaleb umbes 100 õpilast.

Selline keelepraktika aitab vene emakeelega noortel eesti keele taseme tõusule kaasa ning annab võimaluse õppida süvendatult eesti keelt. Samuti aitab tutvuda paremini uue keskkonna tavade ning kommetega, luues püsivaid sõprussuhteid uute klassikaaslastega, andes positiivseid ja motiveerivaid kogemusi eesti keeles suhtlemisel ja vähendades eesti keele õppimisega seotud pingeid või stressi. Maardu Gümnaasium on VeniVidiVici õpilasvahetuse programmi 200 kooli seas. Rohkem infot: https://venividivici.ee/.

Lisaks VeniVidiVici õpilasvahetusprogrammile käisid meil külas YFU (Youth For Understanding) Eesti esindajad, kes rääkisid 14-18-aastaste noorte võimalustest minna vahetusõpilaseks välismaale. Programmi kestvus on kaks nädalat kuni aasta. Vahetusaasta jooksul elavad õpilased oma vahetuspere seltsis ning õpivad välismaa koolis. See annab võimaluse erinevate kultuuride esindajaid kokku tuua, et õppida üksteiselt midagi uut ning kasvatada tolerantsi teiste rahvuste ja kultuuride suhtes. YFU Eesti MTÜ töötab selle nimel, et vahetusaasta kogemusega noored ja pered saaksid panustada avatud ja aktiivse

kodanikuühiskonna tekkimisesse, sest iga aasta puutume üha enam kokku erinevate kultuuride ja tavadega, kuid ka eelarvamustega, mida võib tekitada meedia.

Aastane kogemus teises kultuurikeskkonnas annab noorele oskused ja pädevused, mis laiendavad eneseteostus- ja valikuvõimalusi täiskasvanu elus. Pärast YFU õpilasvahetuse kogemust on võimalik jätkata YFU vabatahtlikuna, omandades ürituste korraldamise, koolitustel osalemise ning juhi, meeskonnaliikme ja tugiisiku rolli kaudu kogemused, mis innustavad noori olema aktiivsed avatud ühiskonna eestvedajad. Kõik need oskused aitavad noortel edukalt tööturule siseneda. Vahetusaastast on osa võtnud pea 1800 kohalikku noort. 700 välismaa noort on aga programmi raames elanud Eesti peredes. Rohkem infot: https://www.yfu.ee/.

Mitte ainult õpilased ei käi keelerännetel, vaid ka meie õpetajad. Haridustöötajate keeleränne toimub Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) kaasrahastatava programmi “Eesti keele õpe ja keeleõppe arendustegevused“ raames. Haridusministeerium ja Eesti Keele Instituut (EKI) pakuvad teise emakeelega õpetajatele ja tugispetsialistidele võimalust parandada oma eesti keele oskusi 3-nädalase keelerände abil. Tegevused kestavad 2029. aasta augusti lõpuni. Programmi eesmärgiks on arendada: 1. eesti keele kui teise keele õppimise võimalusi, 2. eestikeelse õppe kvaliteeti, 3. keelevaldkonna e-teenuste kättesaadavust.

Keelerändurit toetab vastuvõtvas koolis mentor, kes annab tagasisidet eesti keele ja aine oskuse arengust. Keelerändaja osaleb asutuse igapäevaelus täiel määral, osaledes õppetegevustes, töökoosolekutel ja asutuses toimuvatel sündmustel, kasutades iga võimalikku olukorda eesti keele harjutamiseks. Maardu Gümnaasiumist on teistes koolides keelerännetel käinud Svetlana Atajants, Irina Lelkova ja Irina Suškevitš.

Lisaks Eesti-sisestele õpirännetele käivad selle ja järgmise õppeaasta jooksul meie õpetajad erinevates Euroopa Liidu riikides hariduslikel koolitustel ennast täiendamas Erasmus+ projekti raames, mille nimi on „Keeleoskuste arendamine: lugemine, kirjutamine ja rääkimine“. Me kirjutasime seda projekti, et meie kooli õpetajaid saaksid EL riikide koolides ja koolitusasutustes õppida parimaid praktikaid, kuidas minna üle emakeelest erineva keelega haridusele.

Matthias Vanamb

Maardu Gümnaasiumi arendusjuht