Maardus algas hääletamine parimate ideede eest „Kodulinn kaunimaks 2025” konkursi raames

31. oktoobril 2024 lõppes Maardus ideede vastuvõtt konkursile „Kodulinn kaunimaks 2025“. Kokku laekus Maardu Linnavalitsusele 21 huvitavat ja mitmekülgset ideed, millest komisjon valis välja 11, mis vastavad konkursi tingimustele – 7 Kallavere ja 4 Muuga kohta. Iga vähemalt 16-aastane Maardu linna elanik saab hääletada kahe parima idee poolt alates 11. novembrist kuni 30. novembrini 2024.

„Ma tänan kõiki maardulasi, kes esitasid oma ideed kaasava eelarve konkursile! Sel aastal laekus meile päris huvitavaid ja ainulaadseid ettepanekuid, millest valisime praktilised ja jätkusuutlikud ideed, mis arvestavad kogukonna vajadustega,” ütles Maardu linnapea Aurika Sin-Kerra. „Mul on hea meel, et saame koos ellu viia projekte, mis muudavad linnaruumi mugavamaks ja atraktiivsemaks. Kutsun kõiki elanikke üles andma oma hääl, et viia ellu kõige inspireerivamad ja realistlikumad ideed,” lisas linnapea.

Esitatud ettepanekute kaudu juhtisid elanikud tähelepanu aspektidele, millest nad linnas kõige enam puudust tunnevad ning mõndade ettepanekute teostatavust hakkab Maardu Linnavalitsus arutama ja võimalusel ellu viima väljaspool antud ideekonkurssi – nt valgustus Kellamäe pargis, Õunapuu pst ülekäiguradade paigutamine mänguväljakute läheduses, linna kalender fotodega.

Kallavere elanike poolt esitatud ideed:

  1. Grillimiskoht – luua grillimisvõimalused Maardu järve supelranna lähedal, et inimesed saaksid grillides mõnusalt vaba aega veeta. Grillimislauad peaksid olema vandaalikindlad. (Idee autor – A).
  2. Jalakäijate puskkaev – kaasaegne linna purskkaev, millel puudub tavaline veehoidla. See ei vaja talveks konserveerimist, konstruktsioon on vandaalikindel ja sademed ei kogune, vaid voolavad kanalisatsiooni. Tantsivad veejoad valgustatakse dioodidega. Võimalik asukoht – Kellamäe park või plats ringikujulise skulptuuri juures linna sissesõidul. (Idee autor – Hanna).
  3. Laste mänguväljak – teha lastele suur või mitu väikest mänguväljakut batuutide ning erinevate kiikude ja liumägedega. Teostada see Kallavere vanas linnaosas. (Idee autor – Anna).
  4. Lisavalgustusega ülekäigurada – asfaltkatte sees olevad tuled ja/või vilkuv LED-lisavalgustus ülekäiguraja liiklusmärgile. Jalakäija saaks ise aktiveerida tuled, vajutades vastavat nuppu või on ülekäigurajal automaatne tuvastus. (Idee autor – Anne Kaljuvee).
  5. Maardu nimi tähtedega – paigaldada suured tähed M, A, A, R, D, U Kööba parki. Tähed peaksid olema valgustatud. (Idee autor – Roman).
  6. Purskkaev Kellamäe tiigis – olemasoleva purskkaevu juurde lisada veel kolm-neli väiksemat ja valgustitega purskkaevu. (Idee autor – Sergei).
  7. Vaatebinoklid vaateplatvormil vaatega teletornile ja merele – asukoht on Kellamäe park. (Idee autor – Diana G).

Muuga elanike poolt esitatud ideed:

  1. Autonoomse toitega LED-ekraanid – Muugal võiks sõlmpunktides olla LED-ekraanid, mis on sisseehitatud aku ja päikesepatareiga ning toimivad sõltumatult elektriühendusest. Igapäevaselt võiks neid kasutada Muuga elanikele vajaliku teabe edastamiseks (Muuga sündmused, plaanitud tööd, oluline info vms), aga tänu sõltumatule toitele saaks neid mis tahes kriisis (näiteks pikem elektrikatkestus ilmaolude tõttu vms) kasutada samuti hädavajaliku info edastamiseks. Kaasava eelarve raames saaks paigaldada 4 sellist ekraani. (Autor – Margot-Helena Kasari).
  2. Dendropark Viljapuu puiesteele – luua Viljapuu puiestee rohealale (Õunapuu pst ja Altmetsa tee vahele) puude, põõsaste ja püsililledega dendropark. Iga taime juures oleks tutvustav silt nimega. Dendropargis võiksid olla mõnusad puidust kiikpingid, kus puhata ja sõpradega juttu ajada. Kuna seal jalutab ka palju inimesi koertega, siis võiksid seal olla ka prügikastid koera väljaheidete jaoks. (Idee autor – Meelis Priimets).
  3. Huvitavad pingid Viljapuu puiesteele – lauad ja pingid kogukonnapeenra juurde, kus saab rohevahetust teha ning rattasõidust või jalutamisest puhata. Ka mujale Viljapuu puiesteele lisada erinevaid pinke, et tekiksid uued kohanimed (kohtume värvilise pingi juures). (Idee autor – Tiina Köömnemägi).
  4. Muuga Õunapuu bussipeatuse intelligentne jalgrataste parkla – uus ja intelligentne jalgrataste parkla rajatakse Muugale, Õunapuu pst bussipeatusesse. Jalgrataste nutiparkla soodustab elanike raudtee ületamist ja teekonna jätkamist ühistranspordiga; säästab oluliselt jalgsi liiklejate aega; tagab turvalisuse ratta hoidmiseks; toetab Muuga „raudtee-taguse“ piirkonna paremat lõimitust asumi logistilise keskuseala, sh Õunapuu bussipeatusega. (Idee esitaja – Eve Kislov).

Iga vähemalt 16. aastane Maardus registreeritud elanik saab anda oma hääle kahele ideele Kallavere ja/või Muuga kohta, mis tema arvates peavad olema teostatud selle ideekonkursi raames.

Hääletamine kestab 11.-30. november 2024 ning selle tulemused avalikustatakse detsembrikuu alguses.

Hääletada saab:

  1. elektrooniliselt läbi www.volis.ee portaali (eeldab sisselogimist ID kaardi või Mobiil ID kaudu);
  2. saates oma valiku e-maili teel aadressile linnavalitsus@maardu.ee. Kirjas peab märkima oma täisnime, isikukoodi ning idee(d), mille toetuseks soovitakse oma hääl(ed) anda. Ilma isikukoodita hääled arvestusse ei võeta.
  3. tuua paberkandjal aadressile Maardu Linnavalitsus, Kallasmaa 1, 74111 Maardu (ümbriku või paberi pealkirjaks märkida Ideekonkurss „Kodulinn Kaunimaks 2025”). Paberil peab kirjutama oma täisnime, isikukoodi ning idee(d), mille toetuseks soovitakse oma hääl(ed) anda. Ilma isikukoodita hääled arvestusse ei võeta.

15. oktoobril kuulutas Maardu Linnavalitsus välja ideekonkursi „Kodulinn kaunimaks 2025”, mille raames esitasid maardulased erinevaid ideid linna paremaks muutmiseks. Linnaelanikke kaasati Maardu linnaeelarve koostamisesse üheksandat korda.