Uus omastehoolduse infopunkt pakub nõu ja abi

Eesti Puuetega Inimeste Koja eestvedamisel on valminud omastehoolduse infopunkt https://omastehooldusest.ee, kust leiab nõu ja abi omastehoolduse teemadel.

Uus veebikeskkond on suunatud omastehooldajatele, hooldusvajadusega inimestele, valdkonna spetsialistidele ning ka kõigile neile, kes soovivad oma omastehooldajast sõpra toetada või hooldusvajadusega inimesele abiks olla.

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuhi Maarja Krais-Leoski sõnul näitavad erinevad uuringud ja ka praktika, et pahatihti ei tea omastehooldaja rolli sattunud inimesed enda ega oma lähedase õigusi ja võimalusi. Info on küll saadaval mitmetel riigiasutuste ja ka kolmanda sektori esindajate veebilehtedel, kuid see on liialt killustunud ega anna terviklikku ja vajalikku ülevaadet. Infot on keeruline leida ka põhjusel, et abi osutamine jaguneb erinevate vastutajate vahel.

2022. aastal Sotsiaalministeeriumi poolt tellitud elanikkonna hoolduskoormuse uuringu kohaselt tunnevad omastehooldajad vajadust täiendava info järgi. Omastehooldajatele mõeldud koolitustel või kursustel on osalenud vaid 9% hooldajatest. Hooldamisega seotud koolitustest või täiendavast teabest tunneb puudust 70% suure hoolduskoormusega vastanutest.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul on pereliikmete roll oma lähedaste hooldamisel suur nii Eestis kui mujal maailmas. Euroopa omastehooldajate ühenduse Eurocarers hinnangul ligi 80% Euroopa Liidu hoolduskoormusest on omaste ehk abikaasade, sugulaste ja sõprade kanda ning see töö on harilikult tasustamata.

„Omastehooldajate toetamise eesmärk on vähendada hoolduskoormusest tingitud negatiivset mõju nende tervisele ning sotsiaalsele ja majanduslikule toimetulekule. Selleks tuleb omastehooldajatele tagada tingimused inimväärseks toimetulekuks, taastumiseks ja ühiskonnaelus osalemiseks, võimaldades neile muuhulgas nõustamist, toetavaid teenuseid, programme ning koolitusi. Valminud veebikeskkonna eesmärgiks on kasvada tuntuks ja tunnustatuks infopunktiks Eestis, kus jagatakse omastehoolduse teemadel asjakohast infot, suurendatakse teadlikkust ja pakutakse tuge ka reaalajas. Lisaks sellele aitab keskkond kaasa hoolduskoormusega inimeste koondumisele ja võrgustumisele, mis omakorda loob eeldused hetkel Eestis puuduoleva hoolduskoormusega inimeste huvikaitse võrgustiku tekkeks,” sõnas Riisalo.

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Maarja Krais-Leosk: „Omastehooldaja rolli täitmine eeldab lisaks oma lähedase hooldamisele, tema vajaduste teadmisele, tihtilugu ka vajaduste aimamisele, head ülevaadet enda ja lähedase õigustest ning võimalustest. Omastehooldajad tunnevad end väga sageli üksi, mis ei tohiks nii olla. Tuge on võimalik saada kohalikult omavalitsuselt ja riigilt Sotsiaalkindlustusameti, Töötukassa ja Tervisekassa kaudu, aga ka sarnase kogemusega inimestelt, kel käidud või käimisel lähedase hooldamise tee. Kindlasti on abiks laiem perekonnaring, sõbrad, kolleegid, tööandjad, kohalik kogukond ja tegelikult teadlik ühiskond tervikuna. Loodan, et infopunkt pakub teadmisi, tuge ja vajalikku infot ning lihtsustab natukenegi omastehooldajate igapäevast toimetulekut. Omastehooldajad täidavad kohati rasket, üksluiset, kurnavat ja mahukat, aga ka ilusat ja südamlikke hetki pakkuvat äärmiselt tähtsat rolli, pakkudes oma abivajavale lähedasele sooja, turvalist ja väärikat hooldust. See ei ole iseenesestmõistetav. Omastehooldaja, Sa oled väga väärtuslik. Oleme Sinuga!”

Hoolduskoormuse uuringu andmetel on Eestis hooldamisega tegelevate inimeste arv vahemikus 159 500–180 300 inimest, kellest ligi pool abistavad oma hooldatavat regulaarsetes tervisetoimingutes, enesehooldus- või hügieenitoimingutes.

Omastehooldaja infopunkti loomist rahastatakse koostöös Sotsiaalministeeriumiga Euroopa Sotsiaalfondi toetuse andmise tingimuste “Pikaajalise hoolduse kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine” raames.