Teismelise suvi: kasvu, väljakutsete ja vanemate toetuse aeg

Sofiya Isaevskaya

Noorte heaolu spetsialist

Kooliaasta lõppedes hingavad vanemad ja teismelised sageli kergendusega välja: tunnid, kontrolltööd, sisseastumised ja olulised otsused on seljatatud. Kuid suvi pole ainult puhkamise aeg, vaid ka võimaluste, isikliku kasvu ja kohati ka varjatud raskuste aeg, mida on oluline aegsasti märgata ja õiget tuge pakkuda.

Suvi pakub teismelistele haruldast võimalust astuda koolirutiinist välja, proovida midagi uut, laiendada oma suhtlusringi ja tunda end enesekindlamalt. Suvel korraldab Maardu Noortekeskus töötubasid, õues toimuvaid üritusi ja muid mitteformaalseid tegevusi, kus teismelised saavad arendada oma oskusi, ilmutada initsiatiivi ja lihtsalt sõpru leida. Lisaks on meie linnas töömalev – suvine töölaager, kus noored saavad esimest korda töömaailmaga kokku puutuda, vastutust tunda ja oma esimest palka teenida. Neile, kes otsivad midagi enamat, on saadaval vabatahtliku tööd toetavad programmid ja noortevahetus Erasmus+ programmi raames. See on suurepärane võimalus näha teisi riike, suhelda eri kultuuridest pärit eakaaslastega ja õppida paremini tundma ka iseennast.

Lisaks uutele võimalustele võib suvi olla ka aeg, mil teismelise sisemised üleelamised pinnale kerkivad. Pärast pingelist kooliaastat, eriti kui teie lapsel on olnud raskusi, võib tekkida emotsionaalne kurnatus. Vanemad peaksid olema tähelepanelikud: isolatsioon, suhtlemisest keeldumine, järsud meeleolumuutused, pisarad ilma nähtava põhjuseta või apaatia ei ole ainult noorukiea või väsimuse tunnused. Need on tõsised märgid, et teismeline vajab tuge ja võib-olla ka professionaalset abi.

Kui märkate, et teie poja või tütrega toimub midagi murettekitavat, siis ärge oodake. Maardus saab nõu küsida oma perearstilt, sotsiaalosakonnast või noorte heaolu spetsialistilt. Samuti on olemas tasuta anonüümsed veebiplatvormid, kus teismelised saavad psühholoogiga rääkida, näiteks platvormid peaasi.ee või lahendus.net. Noorte heaolu spetsialistina olen alati valmis aitama ja toetama nii teismelisi kui ka nende vanemaid. Kui vajate nõu või abi keeruliste olukordade lahendamisel, siis võtke julgelt ühendust.

On väga oluline meeles pidada, et teismelise vaimne tervis on tema tulevase edu võti. Emotsionaalne heaolu mõjutab otseselt motivatsiooni, õppimisvõimet, teadlike otsuste langetamist ja tervete suhete loomist. Teismelise vaimse tervise eest hoolitsemine, õigeaegse toe pakkumine ja perekonnas positiivse õhkkonna loomine tagab noore inimese elus enesekindluse ja harmoonia.

Suvi võib teismelise jaoks olla millegi olulise algus – uus hobi, esimesed sammud elukutse suunas, teadlik valik või lihtsalt tunne, et teda kuulatakse ja austatakse. Aidaku iga Maardu linna lapsevanem oma lapsel seda aega kasulikult ja hingesoojusega kasutada.