Jekaterina Kušnarenko ja Julia Zagvozdkina
Maardu Lasteaia Sipsik psühholoogid
Iga pere elus tuleb ette oluline hetk, mil laps alustab oma teed lasteaias. Selles etapis on eriti oluline lapse valmisolek ja toetus pereliikmete poolt.
Igal lapsel on oma kohanemise protsess lasteaiaga, millele mõjuvad mitu faktorid: lapse individuaalsed eripärad, suhtlemiskogemus eakaaslastega, toetav lasteaiakeskkond, õpetaja pädevused jne.
Kohanemisperiood võtab kindlasti aega, tihti kestab kuni aasta. Ebaregulaarne lasteaias käimine, puudumised ja haigestumised pikendavad kohanemisperioodi.
Kohanemisperioodi lihtsustamiseks soovitame:
- Koostage koos oma lapsega päevaplaan. Eelmisel õhtul arutlege lapsega homset lasteaia päeva.
- Järgige lapsega tervislikku elustiili – uni, toit, õues viibimine ja füüsiline aktiivsus peavad olema tasakaalus.
- Mõelge välja koos lapsega tegevus, mis aitab teil hommikuti rõõmsalt lasteaeda ja tööle minna. Laske lapsel kaasa võtta oma lemmikmänguasi.
Lapse lasteaias viibimise ajal võib ette tulla olukordi, millele lapsevanem peaks pöörama erilist tähelepanu ja otsima abi psühholoogilt:
- Laps on keskendumisvõimetu, väsinud, unetu või raskete tunnete meelevallas: viha, vaenulikkus, tujukus, masendus, kurbus, ärevus, agressiivsus, kerge ärrituvus vms.
- Laps kaebab tihti kõhu-, selja- või peavalu osas, kuid analüüsid ei näita haigestumist. Teie laps kaalub normist tunduvalt vähem (minimaalsest normkaalust u 15% vähem) või esineb järske kaalukõikumisi ja probleeme söömisega.
- Teie lapsel on käitumisraskused ja/või toimetulekuprobleemid lasteaias: muret teevad meeleolu, suhted kaaslaste ja õpetajatega, vastumeelsus lasteaia vastu, kaebused kiusamisele.
Lapse emotsionaalsele seisundile mõjuvad muud tegurid või elumuutused: elupaiga vahetus; lapsevanemate lahutus; uus kooselu; uue pereliikme sünd; mõne pereliikme haigestumine; kogu peret puudutav traagiline sündmus.
Kui lapsel on keele ja kõne raskused, soovitame pöörduda logopeedi poole:
- kui 2-aastane laps on kõnetu;
- kui 3-aastase lapse kõne ei ole arusaadav teistele;
- kui koolieelikul on probleemid häälikute hääldamisega;
- kui lapsel on kogelemine.
Kui lapsel tekkivad raskused eelõpioskuste omandamisega, siis on mõistlik pöörduda eripedagoogi poole.
Tugispetsialistide (psühholoogi, logopeedi ja eripedagoogi) teenused on kättesaadavad lasteaias. Kui lasteaias puudub mõni tugiteenus, soovitame pöörduda spetsialistide poole. Abi on võimalik saada ka perearsti teraapia fondi kaudu, eriarsti (neuroloogi) saatekirja alusel, rehabilitatsiooni keskuses rehabilitatsiooni plaani alusel või erasektoris. Nõuande tugiteenuste kohta saamiseks, soovitame pöörduda kohaliku omavalitsuse poole.
Viimase lasteaia õppeaasta eesmärgiks on kooliks ettevalmistamine. Kooliküpsus koosneb mitte ainult kirjutamis- ja lugemiseelõpioskustest, vaid ka vaimsest, emotsionaalsest ja sotsiaalsest aspektist.
Lasteaia õpetaja koostöös tugispetsialistidega jälgivad lapse arengu dünaamikat ja regulaarselt annavad tagasisidet lapsevanemale, näiteks arenguvestluse raames.
Iga laps on oma arengus väga individuaalne ja läbib erinevaid arenguetappe erineval viisil. Olge toetavad ja mõistvad.