Evgeniia Dushakova
Huvijuht
17. märtsil toimus Maardu Põhikoolis tulevaste esimese klassi õpilaste vanemate koosolek. See oluline üritus aitas vastata küsimustele, mis erutavad igat lapsevanemat, kelle laps valmistub kooliteed alustama ning seda just eestikeelsele õppele ülemineku kontekstis.
Arutelu keskendus kooliks ettevalmistumise võtmeaspektidele, aga ka eesti õppekeelele üleminekuga seotud küsimustele. Kooli õpilasabisüsteemi spetsialistid andsid lapsevanematele üksikasjalikke soovitusi, kuidas oma last kooliks kõige paremini ette valmistada ja millele tähelepanu pöörata. Samuti, kuidas saavad vanemad ise muutusteks valmistuda.
Oma teadmisi ja kogemusi jagasid kooli spetsialistid, kes töötavad õpilastega.
Koolipsühholoog Natalia Laidinen
„Koolipsühholoog ei ole „kiirabi”, „distsiplineerija” ega ka „üldspetsialist“. Ta on professionaal, kes aitab arendada emotsionaalset intelligentsi, tõhusaid suhtlemisoskusi ning aitab kaasa õppeprotsessis soodsa psühholoogilise kliima kujunemisele. Oma töös viib ta läbi ennetusmeetmeid, rühmatreeninguid, diagnostikat ning korraldab ka vaatlusi ja soovi korral konsultatsioone õpilastele, õpetajatele ja lapsevanematele.“
Eripedagoog Jelena Tolp
„Lapsevanemate jaoks on oluline pöörata tähelepanu lapse individuaalsetele iseärasustele nagu keskendumisvõime, mälu areng ja enesehooldusoskused. Kui lapsel on raskusi tähelepanu või õppimisega, on oluline õigeaegselt pöörduda vastava spetsialisti poole. Eripedagoog saab aidata luua isikupärastatud lähenemisviise õppimisele, mis soodustab edukat koolis kohanemist. Vanemad peaksid arendama oma lapses ka õppekoormuse vastupidavust ja ajaplaneerimise oskust.“
Logopeed Natalia Ponomarenko
„Esimese klassi õpilaste vanemad peaksid tähelepanu pöörama oma lapse hääldusseisundile. Koolieaks peaks laps olema suuteline kõiki häälikuid selgelt hääldama. Kui lapsel on hääldusdefekte, on soovitatav otsida abi logopeedilt. On oluline, et laps mitte ainult ei hääldaks häälikuid õigesti, vaid kasutaks neid oma kõnes automaatselt. Häälikute automatiseerimine on protsess, mis nõuab aega ja regulaarset harjutamist. Selleks peate õige häälduse kinnistamiseks treenima neid igapäevaselt 5-15 minutit. Samuti on oluline jälgida hammaste seisukorda, sest hambumusprobleemid võivad hääldust mõjutada. Kui probleem ei lahene logopeedi abil, tasub pöörduda ortodonti või hambaarsti poole.“
Sotsiaaltöötaja Irina Baranova
„Väga oluline on panna paika õige päevakava, et lapsel jääks aega mitte ainult õppimiseks, vaid ka puhkamiseks. Püüdke veeta lapsega rohkem aega ilma nutiseadmeteta, see aitab luua kvaliteetset suhtlust ja mõista paremini lapse vajadusi. Samuti on oluline säilitada positiivne suhtumine ja vältida kriitikat, mis võib vähendada lapse motivatsiooni õppida.“
Lapsevanemad said arutelul kasulikke nõuandeid ja vastuseid olulistele küsimustele ning said ka teada, millised sammud aitavad lapsel koolis kohanemist võimalikult mugavaks muuta. Täname kõiki osalejaid aktiivse osavõtu eest ja ootame tulevasi esimese klassi õpilasi meie kooliseinte vahele!